Fotó: Iris van den Broek / ANP MAG / ANP via AFP
A New York Times podcastje is a mobiltelefonok egyre terjedő iskolai betiltásával foglalkozik. Az Egyesült Államokban is éppen mostanában terjed különböző szinteken a mobiltelefonok iskolásokra gyakorolt rossz hatásáról szóló diskurzus, és
számos döntéshozó vezető vagy testület most döntött arról, hogy betiltják az iskolai használatát.
A podcastben megszólaló szakértő szerint látványos, hogy Amerikában tagállamról tagállamra most terjed a telefonok betiltása. Ez lett az idei iskolakezdés nagy története. Floridában kezdődött tavaly a betiltás, és most egyaránt republikánus és demokrata vezetésű államok hoznak döntéseket a korlátozásról. A tanárok szerint a gyerekek figyelmét súlyosan elvonja a mobiltelefon, és rengeteg idő megy el az ezzel való küszködéssel a tanórákon.
A szakértők szerint az okostelefonok mentális problémákat okoznak a fiataloknak, ami hozzájárul a depresszióhoz, az antiszociális viselkedéshez.
Sok a vita, de abban minden tanár egyetért, hogy a telefonok elterelik a diákok figyelmét a tanulásról. A szülők nagy része is egyetért a korlátozásokkal. Az iskolások ma már mást se csinálnak például a szünetekben vagy az iskolaudvarokon, csak a telefont bámulják, egymást és önmagukat fotózzák, lájkolják, megosztják és a többi.
A Covid-korlátozások idején a gyerekek teljesen ráfüggtek a telefonukra,
hiszen iskola híján otthon maradtak, de amíg a szülőknek dolgozniuk kellett, hát ott maradt a kezükben a telefon. Mire a járványkorlátozások véget értek, a gyerekeknek már más volt a viszonya a telefonukhoz.
Ma már a podcast szerint jellemző, hogy
a gyerekek bátrabban kommunikálnak a telefonon, mint a valódi életben,
szemtől szemben a másikkal.
A tiltás lakossági és tanári követelései most gyorsan gyakorlati betiltásokhoz vezetnek szerte Amerikában.
A teljes podcast itt hallgatható meg.